BAZA WIEDZY: Laboratoria clean room niezbędny atrybut czy kłopot na własne życzenie?
Autor: mgr biotechnologii, mgr chemii Patrycja Sitek, Dyrektor CR Konsulting
Określenie clean room budzi skojarzenia związane z restrykcyjnymi, często jałowymi warunkami pracy, tymczasem pomieszczenia te towarzyszą nam na co dzień w wielu obszarach naszego funkcjonowania. Norma ISO 14644 nie precyzuje, poza wytycznymi dla elektroniki, dla jakich obszarów pracy znajdują zastosowanie zawarte w niej zalecenia.
Mówi jedynie o tym, że kontrola stanu zapylenia jest wskazana wszędzie tam, gdzie obecność cząstek ma negatywny wpływ na finalny produkt. Podstawą do takiego stwierdzenia jest analiza ryzyka wraz z oceną pod kątem wielkości zapylenia i jego wpływu na proces.
Podczas odbywających się w 2019 roku Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab, ważnego wydarzenia w branży laboratoryjnej, dominowała tematyka strefy czystej clean room w laboratorium wzorcowym.
W artykule, który powstał z tej okazji w wydawnictwie Laboratorium, Elamed znajdujemy odpowiedź na pytania:
Artykuł ukazał się na łamach wydawnictwa Laboratorium wydanie nr 1/2019. Dziękujemy pani Patrycji Sitek za udostępnienie materiału do naszej Bazy Wiedzy – Zapraszamy do lektury całego materiału.
clean room cleanroom laboratorium laboratorium cleanroom projektowanie cleanroom
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, w firmie BART Sp. z o.o. korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.